29. A product\'s usage is normally distributed with a weekly average demand of 2
ID: 2523540 • Letter: 2
Question
29. A product's usage is normally distributed with a weekly average demand of 200 units and a weekly standard deviation of 125.The product's lead time is 4 week Currently, the reorder point for this product is 8,200. If the company would lik have a service level of 95% for this product, then it must A) Decrease its safety stock by approximately 412 units B) Decrease its safety stock by approximately 118 units C) Increase its safety stock by approximately 118 units D) Increase its safety stock by approximately 210 units E) Decrease its safety stock by approximately 212 unitsExplanation / Answer
Answer:
Correct choice is:
D) Increase its safety stock by approximately 210 units
Safety stock = Z * Standard deviation over lead time
where Z = Z score
When Service level = 95%, z= 1.644854
Standard deviation over lead time = Sqrt (4) * standard deviation per week = 2 * 125 = 250
Safety stock = 1.644854 * 250 = 411
Current re-order point = 8,200 and
Lead time demand = 4 weeks * 2000 = 8000 units
Current safety stock = 200 units
Hence to maintain 95% service level, safety stock need to be increased by approximately 210 units.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.