Morgan Tax Company considers 6,000 direct labor hours or 300 tax returns its nor
ID: 2522201 • Letter: M
Question
Morgan Tax Company considers 6,000 direct labor hours or 300 tax returns its normal monthly capacity. Its standard variable overhead rate is $8 per direct labor hour. During the current month, $40,400 of variable overhead cost was incurred in working 5,600 direct labor hours to prepare 270 tax returns. Determine the following variances, and indicate whether each is favorable or unfavorable: Determine the following variances: Do not use negative signs with any of your answers. Next to each variance answer, select either "F" for Favorable or "U" for Unfavorable. Variable Overhead Variances Actual cost: $Answer Split cost: $Answer Standard cost: $Answer a. Variable overhead spending $Answer AnswerFU b. Variable overhead efficiency $Answer AnswerFU
Explanation / Answer
Variable overhead variance = Actual variable overhead cost - Standard variable overhead cost
Actual Cost = $ 40400
Standard cost = $ 43200 ............. 48000 / 300 * 270
= 40,400 - 43200 = 2800 F
a. Variable overhead spending variance = Actual hours worked x (Actual overhead rate - standard overhead rate)
= 5600 * ( 7.2143 - 8 ) = 4400 F
b. Variable overhead efficiency variance = Standard overhead rate x (Actual hours - Standard hours**)
** Note that, here standard hours means, standard hours for actual production ..... i.e 6000 hours for 300 tax returns shall be equivalent to 6000/300 * 270 = 5400 hours
8 x ( 5600 - 5400 ) = 1600 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.