? ezto.mheducation.com/hm.tpx points The records at the end of January 2012 for
ID: 2522162 • Letter: #
Question
? ezto.mheducation.com/hm.tpx points The records at the end of January 2012 for Captain Company showed the following for a pa merchandise: Inventory, December 31, 2011, at FIFO: 17 Units @ $16 $272 Transactions Cost Cost Purchase, January 9, 2012 Sale, January 21, 2012 (at $39 per unit) Sale, January 27,2012 (at $40 per unit)29 Required: 1. Compute the inventory tunover ratio under the FIFO and LIFO inventory costing method $14 $392 28 51 37 Purchase, January 20, 2012 19 969 round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.) Answer is complete but not entirely correct. FIFO Inventory turnover ratio 252 LIFO Inventory turnover ratio 1.67 2. Which costing method is the more accurate indicator of the efficiency of inventory OOFIFO LIFOExplanation / Answer
LIFO Turnover :
Cost of goods available for sale = 204+392+969 = 1565
Ending inventory = 204+(13*14) = 386
Beginning inventory = 204
Cost of goods sold = 1565-386 = 1179
Average inventory = (386+204)/2 = 295
LIFO inventory turnover = 1179/295 = 4.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.