8. A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.5 m/s in th
ID: 252046 • Letter: 8
Question
8. A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.5 m/s in the +y direction when one of its onboard thruster turns on, causing an acceleration of 0.270 m/s2 in the +x direction. The acceleration lasts for 49.0 s, at which point the thruster turns off.
(a) What is the magnitude of the satellite's velocity when the thruster turns off?
________ m/s
(b) What is the direction of the satellite's velocity when the thruster turns off? Give your answer as an angle measured counterclockwise from the +x-axis.
_______ ° counterclockwise from the +x-axis
Explanation / Answer
the satellite moves with velocity 21.5 m/s in y- direction
it has acceleration of 0.270 m/s2 for 49.0 s
so the velocity in +x- direction will be calculated using the equation of linear motion
v = u + at
v = 0 + (0.27)*49
v = 13.23 m/s in +x-direction
magnitude of satellite's velocity = sqrt(Vx^2 + Vy^2)
V = sqrt (21.5^2 + 13.23^2)
V = 25.24 m/s
b) direction of satellite's velocity
theta = tan^-1(21.5/13.23) = 58.4 °
Answers
a) magnitude of satellite's velcoity = 25.24 m/s
b) 58.4 ° counterclockwise from the x- axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.