See back page for equations. Drezden Company will need new equipment in three ye
ID: 2520093 • Letter: S
Question
See back page for equations. Drezden Company will need new equipment in three years. The equipment will cost $400,000. What lump sum will Drezden have to invest today at 4% rate of return to have S400.000 available in three years? The Atlantic Medical Clinic can purchase a new computer system that will save $9,000 annually in billing costs. The computer system will last for eight years and have no salvage value. What is the maximum Atlantic can spend on this computer system if the clinic's required rate of return is 11%?Explanation / Answer
1. Taking the formula = (1/(1+i)n) = Amount to be invested today to purchase new equipment will be:-
= $4,00,000*(1/(1+.04)3
= $3,55,598.
2. Using Formula :- Maximum amount that can be invested = A * (1 - (1/(1+i)n) / i }
= $9000 * (1-(1/1.1)8 / .11)
=$46,315
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.