Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following information applies to the questions displayed below Iguana, Inc.,

ID: 2520072 • Letter: T

Question

The following information applies to the questions displayed below Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $30 each. Each frame requires 4 linear feet of bamboo, which costs $2.50 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, and the labor rate averages $15 per hour lguana has the following inventory policies: Ending finished goods inventory should be 40 percent of next month's sales. Ending raw materials inventory should be 30 percent of next month's production. Expected unit sales (frames) for the upcoming months follow: March April May June July August 335 370 420 520 495 545 Variable manufacturing overhead is incurred at a rate of $0.50 per unit produced. Annual fixed manufacturing overhead is estimated to be $9,000 ($750 per month) for expected production of 4,500 units for the year. Selling and administrative expenses are estimated at $850 per month plus $0.50 per unit sold. guana, Inc had $11,000 cash on hand on April ? its sales, 80 percent is n cash Of the credit sales, 50 percent is collected during he month o the sale and O pe cent is lected durin he month llo win the sale. Of raw materials purchases, 80 percent is paid for during the month purchased and 20 percent is paid in the following month. Raw materials purchases for March 1 totaled $3,700. All other operating costs are paid during the month incurred. Monthly fixed manufacturing overhead includes $270 in depreciation. During April, Iguana plans to pay $4,200 for a piece of equipment

Explanation / Answer

1) Budgeted Sales Revenue

Expected sales units × Selling price per unit

April

= 370 units × $ 30 p.u = $11100

Of 11100 , 80% cash sales , 20 % credit sales 50 % collected this month and 50% collected next month)

= 8800 + 1005( cash for previous month sales) + 1060

= $10865

May

= 420 units × $ 30 p.u = $12600

Of 12600 80 % cash sales balance credit sales

= 10080 + 1260 ( 50% of credit sales) + 1060 ( 50 % of credit sales of last month)

=$12400

June

= 520 units × $ 30 p.u = $15600

Of 15600 80% cash sales balance credit sales

= 12480 + 1560 ( 50% of credit sales) + 1260( 50% of credit sales of last month)

= $ 15300

Total = $ 38565

2) Budgeted Production in Units

Budgeted Sales + Closing stock of finished goods - Opeaning

Stock of finished goods

Closing stock of finished goods = 40% of next month sales

Opening stock = Previous month closing stock ( I.e 40% of this month sales)

April

= 370 + (420 × 40%) - (370 × 40%) = 370 + 168 - 148 = 390 units

May

= 420 + (520 × 40%) - (420 × 40%) = 420 + 208 - 168 = 460 units

June

= 520 + (495 × 40%) - ( 520 × 40%) = 520 + 198 - 208 = 510 units

Total = 1360 units

3) Budgeted Raw material(RM) purchase cost

= Budgeted RM purchases × RM price p.u

Budgeted RM purchase = Budgeted RM usage + Closing stock of RM - Opeaning Stock of RM

{ Working note: Budgeted RM usage = Budgeted production( as calculate above) × RM usage per unit of output

April = 390 × 4 = 1560

May = 460 × 4 = 1840

June = 510 × 4 = 2040}

{ Working note: Opeaning stock of RM = 30 % of this month production, Closing stock of RM = 30% of next month production}

{ Raw material cost p.u = 4 × 2.5 = 10 per unit}

April

= [1560 + (460 × 30%) - (390 × 30%)] × 10

= (1560 + 138 -117) × 10

= $15810

May

= [1840 + (510 ×30%) - (460 ×30%)] × 10

= ( 1840 +153 - 138) × 10

= 1855×10

= 18550

June

=[ 2040 + 515 × 30% - 510×30%] × 10

= (2040 + 154.5 - 153) × 10

= 2041.5 × 10

= 20415

Total = $54775

4) Budgeted Direct Labour Cost

= Budgeted Production × No of Hours require per unit × Rate per hour

April

= 390 × 30/60 ×15

= $2925

May

= 460 × 30/60 × 15

= $ 3450

June

= 510 × 30/60 × 15

= $ 3825

Total = $ 10200

5) Budgeted Manufacturing Overheads

= Production units × VOH p.u + FOH

April

= 390×0.5 +750

= $ 945

May

= 460×.50+750

= $980

June

= 510×.5+750

= $1005

Total = $ 2930

7) Total Budgeted selling and Admin expenses