Question In the month of March, Style Salon services 600 clients at an average p
ID: 2520066 • Letter: Q
Question
Question In the month of March, Style Salon services 600 clients at an average price of $100. During the month, fixed costs were $14,454 and variable costs were 67% of sales. Determine the contribution margin in dollars, per unit, and as a ratio. (Round answers to O decimal places, e.g. 1,225.) Contribution margin Contribution margin per unit Contribution margin ratio LINK TO TEXT LINK TO TEXT Using the contribution margin technique, compute the break-even point in dollars and in units. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 1,225.) Break-even sales Break-even sales unitsExplanation / Answer
Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer Statementshowing Computations Paticulars Amount Sales price per unit 100.00 Less Variable Expenses = 100 * 67% (67.00) Contribution Margin per unit 33.00 Total contribution margin = 33*600 19,800.00 Contribution margin ratio = 33/100 33.00% Fixed cost 14,454.00 Break even sales in units= 14,454/33 438.00 Break even sales in $ = 438 * 100 43,800.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.