Modern smokestacks use devices called scrubbers to remove large amount of pollut
ID: 252000 • Letter: M
Question
Modern smokestacks use devices called scrubbers to remove large amount of pollution in the form of small particles (soot). Scrubbers use a two steps process: electrons are first added to the soot particle, and an electric force then pulls the particle out of the smoke stream. Consider a soot particle of mass m_soot= 1 picograms (le-12 kg), which corresponds to a diameter of a few micrometers. Some number of electrons have been added to give the particle a total charge q_soot. Suppose the collector has a total charge q_Collector = 1.5e-06 C. If the separation between the collector and the soot particle is r = 0.1 m, What is the magnitude of q_soot (in units of C) so that the electric force exerted on the particle is equal to its weight = mg ?. Use: g = 10 m/s^2, and k = 9E9 N m^2/C^2. How many electrons must be added to the soot particle ?Explanation / Answer
mass of soot , m= 1 *10^-12 kg
total charge , Qc = 1.5 *10^-6 C
r = 0.1 m
let the charge on the soot is qsoot
Now , for electric force = m * g
k * Qc * qsoot/r^2 = m * g
9*10^9 * 1.5 *10^-6 * qsoot/.1^2 = 1 *10^-12 * 9.8
solving
qsoot = 7.26 *10^-18 C
the magnitude of charge qsoot is 7.26 *10^-18 C'
number of electrons = qsoot/charge on 1 electron
number of electrons = 7.26 *10^-18/(1.602 *10^-19)
number of electrons = 45
number of electrons is 45
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.