Windsor Company acquired a plant asset at the beginning of Year 1. The asset has
ID: 2519799 • Letter: W
Question
Windsor Company acquired a plant asset at the beginning of Year 1. The asset has an estimated service life of 5 years. An employee has prepared depreciation schedules for this asset using three different methods to compare the results of using one method with the results of using other methods. You are to assume that the following schedules have been correctly prepared for this asset using (1) the straight-line method, (2) the sum-of-the-years'-digits method, and (3) the double-declining-balance method.
Year
Straight-Line
Sum-of-the-
Years'-Digits
Double-Declining-
Balance
What is the cost of the asset being depreciated?
What amount, if any, was used in the depreciation calculations for the salvage value for this asset?
Year
Straight-Line
Sum-of-the-
Years'-Digits
Double-Declining-
Balance
Explanation / Answer
Depreciation under Double declining balnce method = (cost - accumulated depreciation) / useful life * 2
Depreciation in the year 1 under Double declining balnce method = 27,600
27,600 = (cost - 0) / 5 * 2
Cost = 69,000
Cost of the asset being depreciated = 69,000
Depreciation under Straight line method = (cost - salvage value) / useful life
Depreciation in the Year 1 under Straight line method = 12,420
12,420 = (69,000 - salvage value) / 5
Salvage value = 6,900
Salvage value for this asset = 6,900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.