Moon company purchased a patent with an original cost of $ 450,000 on August 1 2
ID: 2519657 • Letter: M
Question
Moon company purchased a patent with an original cost of $ 450,000 on August 1 2014. The patents estimated useful life is 9 years. The patent is sold on February 1, 2018 for an amount of $300,000. What is the gain or loss that will be reported assuming that the patent was properly amortized using the straight-line method?
What is the economic event behind this problem? What are the GAAP recognition rules, theory or concept?
How will this be measured?
Prepare the journal entries to record. How does this look on accounting equation and in T-Account form?
Explanation / Answer
1. Original cost = 450000
Useful Life = 9 years
Amortization on SLM = 450000/9 = 50000
Sale price = 300000
Value on Feb 1 2018 = 450000 - (50000*3.5 years) = 275000
Profit = 300000-275000 = 25000
2. Revenue recognition is the economic event behind this problem
GAAP Rules - Revenue must be recognised immediately whether it is received or not
3. Journal Entry
Cash A/c Dr. 300000
To Patents A/c 275000
To Profit & Loss A/c 25000
(being patent sold)
4. T A/c
5. Accounting equation
Fixed Assets = -275000
Current Assets (cash) = +300000
Capital = +25000
Particulars Amount Particulars Amount To Balance b/d 450000 By Amortization 175000 To Profit and loss A/c 25000 By Cash 300000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.