The electric field between the plates of a parallel-plate capacitor is horizonta
ID: 251946 • Letter: T
Question
The electric field between the plates of a parallel-plate capacitor is horizontal, uniform, and has a magnitude E=1.46×104N/C. A small object of mass 0.0250 kg and charge -3.10 ?C is suspended by a thread between the plates, as shown in the sketch.(Figure 1) The tension in the thread is 0.249 N and the thread makes an angle of 10.5 ? with the vertical.
Part A
Suppose the magnitude of the electric field is adjusted to give a tension of 0.253 N in the thread. This will also change the angle the thread makes with the vertical. Find the new value of E. (N/C)
Part B
Find the new angle between the thread and the vertical.
Explanation / Answer
There are a vertical force (mg) and a horizontal force (qE)
mg =0.0250*9.8= 0.245N
qE =1.46×104*3.1*10-6 =0.04526N
T = sqrt[mg^2+(qE)^2] = sqrt[0.245^2+0.04526^2] = 0.249N
arctan(qE/mg) = arctan(0.04526/0.245) = 10.5 degrees
Notice that qE does change but mg DOES NOT
0.253^2 = (qE)^2 + mg^2 => 0.253^2 - 0.245^2 = (qE)^2 => qE = 0.063
E = 0.063/3.1e-6 = 20322.6 N/C
arctan(0.063/0.245) = 14.4 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.