Which method would result m le 6-Depletion allowance. Mareos Company purchased f
ID: 2519320 • Letter: W
Question
Which method would result m le 6-Depletion allowance. Mareos Company purchased for $3,800,000 a mine estimated to contain 2.5 million tons of ore. When the ore is completely extracted, it was expected that the land would be worth $200,000. A building and equipment costing $1,800,000 were constructed on the mine site, and they will be completely used up and have no salvage value when the ore is exhausted. During the first year, 750,000 tons of ore were mined, and $300,000 was spent for labor and other operating costs. Instructions Compute the total cost per ton of ore mined in the first year. (Show computations by setting up a schedule giving cost per ton.Explanation / Answer
Depreciable worth of Mine ($3,800,000 - $200,000) 3,600,000.00 Depreciable worth of Building & Equipment 1,800,000.00 Total Depreciable Worth 5,400,000.00 Depreciation cost per Ton = $5,400,000 / 2,500,000 tons Depreciation cost per Ton = $2.16 per ton Labor Cost & Other Operating Cost per ton = $300,000 / 750,000 tons Labor Cost & Other Operating Cost per ton = $0.40 per ton Total Cost per Ton = $2.16 + $0.40 Total Cost per Ton = $2.56 per ton
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.