Make-or-Buy, Traditional and ABC Analysis Brees, Inc., a manufacturer of golf ca
ID: 2519315 • Letter: M
Question
Make-or-Buy, Traditional and ABC Analysis
Brees, Inc., a manufacturer of golf carts, has just received an offer from a supplier to provide 2,600 units of a component used in its main product. The component is a track assembly that is currently produced internally. The supplier has offered to sell the track assembly for $66 per unit. Brees is currently using a traditional, unit-based costing system that assigns overhead to jobs on the basis of direct labor hours. The estimated traditional full cost of producing the track assembly is as follows:
Prior to making a decision, the company’s CEO commissioned a special study to see whether there would be any decrease in the fixed overhead costs. The results of the study revealed the following:
3 setups—$1,160 each (The setups would be avoided, and total spending could be reduced by $1,160 per setup.)
One half-time inspector is needed. The company already uses part-time inspectors hired through a temporary employment agency. The yearly cost of the part-time inspectors for the track assembly operation is $12,300 and could be totally avoided if the part were purchased.
Engineering work: 470 hours, $45/hour. (Although the work decreases by 470 hours, the engineer assigned to the track assembly line also spends time on other products, and there would be no reduction in his salary.)
75 fewer material moves at $30 per move.
Required:
1. Ignore the special study, and determine whether the track assembly should be produced internally or purchased from the supplier.
Produced internally
2. Now, using the special study data, repeat the analysis.
It is $ ? less expensive to buy outside.
Direct materials $40.00 Direct labor 16.50 Variable overhead 4.50 Fixed overhead 40.00Explanation / Answer
1
Particulars Amount.
Total Variable cost $61 per unit
Purchase from supplier at $ 66 per unit is expensive as compare to internally.
2.
3 setups avoided $1,160 x 3 = $ 3,480
Part-time inspectors avoided =$12,300
Engineering work 470 x 45 = $21,150
Material Move 75 x 30 = $ 2,250
$ 39,180
Reduction in Fixed cost per unit = $39,180/2600
= 15.07
Internal Cost = $61 + $ 15.07
= $ 76.07
Less Supplier = $65
Cost
It is $ 11.07 (76.07-65) less expensive to buy outside.
Direct materials $40.00 Direct labor $16.50 Variable overhead $4.50Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.