Sandy Bank, Inc, makes one model of wooden canoe. And, the information for it fo
ID: 2518962 • Letter: S
Question
Sandy Bank, Inc, makes one model of wooden canoe. And, the information for it follows: Number of canoes produced and sold Total costs 500 700 850 Variable costs Fixed costs S 87,500 $122,500 $148,750 $178,500 $178 500 $178.500 $266,000 $301,000 $327 250 Total costs Cost per unit Variable cost per unit Fixed cost per unit Total cost per unit 175.0017500 $ 175.00 35700 255.00 21000 532.00 430.00 385.00 Required: 1. Suppose that Sandy Bank raises its selling price to $500 per canoe. Calculate its new calculations. Round your final answers to nearest whole number) break-even point in units and in sales dollars. (Do not round intermediate New Break-Even Units Cances Break-Even Sales RevenueExplanation / Answer
Answer to Part 1.
Break Even Point (in Units) = Fixed Cost / Contribution Margin per Unit
Contribution Margin per Unit = $500 - $175
Contribution Margin per Unit = $325
Break Even Point (in Units) = 178,500 / 325
Break Even Point (in Units) = 549.23
or Break Even Point (in Units) =549 Canoes
Break Even Point (in Dollar Sales) = Fixed Cost / Contribution Margin Ratio
Contribution Margin Ratio = 325 / 500 * 100
Contribution Margin Ratio = 65%
Break Even Point (in Dollar Sales) = 178,500 / 0.65
Break Even Point (in Dollar Sales) = $274,615.38
or Break Even Point (in Dollar Sales) = $274,615
Answer to Part 2.
Margin of Safety (in Dollars) = Current Sales – Break Even Sales
Current Sales = 1,540 * $500 = $770,000
Margin of Safety (in Dollars) = $770,000 - $274,615
Margin of Safety (in Dollars) = $495,385
Margin of Safety (in %) = (Current Sales – Break Even Sales) / Current Sales * 100
Margin of Safety (in %) = (770,000 – 274,615) / 770,000 * 100
Margin of Safety (in %) = 495,385 / 770,000 * 100
Margin of Safety (in %) = 64.34%
or Margin of Safety (in %) = 64%
Answer to Part 3.
Profit = Sales – Variable Cost – Fixed Cost
Let the Number of Canoes to be sold be “x” units
$120,000 = ($500 * x) – ($175 * x) - $178,500
$298,500 = 325 * x
x = 918.46
Therefore, 918 units must be sold to achieve a target profit of $120,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.