On January 1, 2014, Windsor Company purchased a building and equipment that have
ID: 2518675 • Letter: O
Question
On January 1, 2014, Windsor Company purchased a building and equipment that have the following useful lives, salvage values, and costs. Building, 40-year estimated useful life, $47,200 salvage value, $789,600 cost Equipment, 12-year estimated useful life, $10,000 salvage value, $91,900 cost The building has been depreciated under the double-declining-balance method through 2017. In 2018, the company decided to switch to the straight-line method of depreciation. Windsor also decided to change the total useful life of the equipment to 9 years, with a salvage value of $5,200 at the end of that time. The equipment is depreciated using the straight-line method. (a) Prepare the journal entry necessary to record the depreciation expense on the building in 2018. (Round answers to O decimal places, e.g. 125. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter O for the amounts.) Account Titles and Explanation Debit Credit (b) Compute depreciation expense on the equipment for 2018. (Round answers to O decimal places, e.g. 125.) 2018 Depreciation expenseExplanation / Answer
(a).
Accounts Titles and Explanation
Debit
Credit
Depreciation expense
$16554
Accumulated depreciation-Building
$16554
(For recording depreciation expense on building for 2018)
Working Note;
First of all let’s calculate depreciation from 2014 to 2017 on building;
Rate of depreciation (1 / 40) = 2.5%
But rate of depreciation, as per double-declining-balance method (2.5% * 2) = 5%
Note: All calculations are done to nearest whole number.
Year
Book value at the beginning
Depreciation
Book value at the end
2014
$789600
($789600 * .05) = $39480
$750120
2015
$750120
($750120 * .05) = $37506
$712614
2016
$712614
($712614 * .05) = $35631
$676983
2017
$676983
($676983 * .05) = $33849
$643134
As per information of the question, it is given that in 2018 company switched to straight line method;
Depreciation for 2018 will be calculated as follow;
Book value at the starting of 2018 = $643134
Useful life (40 – 4) = 36 years
Salvage value = $47200
Depreciation expense ($643134 - $47200) / 36 = $16553.72 or $16554
(b). Depreciation expense on equipment for 2018 = $11880
Explanation;
First of all, let’s calculate depreciation from 2014 to 2017;
Cost of equipment on January 1, 2014 = $91900
Salvage value = $10000
Useful life = 12 year
Thus annual depreciation ($91900 – $10000) / 12 = $6825
Thus total accumulated depreciation from 2014 to 2017 will be as follow;
($6825 * 4) = $27300
Now book value at the beginning of 2018 will be;
($91900 - $27300) = $64600
New useful life = 9 years
Remaining useful life (9 – 4) = 5 years
Salvage value is given = $5200
Thus depreciation for 2018 on equipment will be as follow;
($64600 - $5200) / 5 = $11880
Accounts Titles and Explanation
Debit
Credit
Depreciation expense
$16554
Accumulated depreciation-Building
$16554
(For recording depreciation expense on building for 2018)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.