Sony Company sells used TVS online. The projected after-tax net income for the c
ID: 2518576 • Letter: S
Question
Sony Company sells used TVS online. The projected after-tax net income for the current year is $500,000 based on a sales volume of 100,000 TVs. Sony has been selling the TVs at $350 each. The variable costs consist of the $115 unit purchase price of the TVs and a handling cost of $4 per TV. Sony’s annual fixed costs are $1,000,000 and Sony is subject to a 35 percent income tax rate.
a. What is the breakeven point for Sony? (Before tax)
b. What is the after-tax income if sales decreased by 15%?
c. How much different in net income is this compared to the 100,000?
Explanation / Answer
a)Contribution per unit =price -variable cost
350 -115 -4
= 231
BEP =fixed cost /contribution per unit
= 1000000/231
= 4329.004 [approx to 4330]
b)Number of unit sold (revised) = 100000(1-.15)= 85000
contribution =85000*231 = 19635000
Income before tax : 19635000-1000000 = 18635000
After tax income : 18635000[1-.35]= 12112750
c)Income before at 100000 units :[231*100000]- 1000000=22100000
after tax income = 22100000[1-.35]= 14365000
Difference in net income : 12112750-14365000= - 2252250 decrease
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.