Brief Exercise 20-8 NoFly Corporation sells three different models of a mosquito
ID: 2518387 • Letter: B
Question
Brief Exercise 20-8
NoFly Corporation sells three different models of a mosquito “zapper.” Model A12 sells for $60 and has variable costs of $41. Model B22 sells for $101 and has variable costs of $74. Model C124 sells for $415 and has variable costs of $309. The sales mix of the three models is A12, 58%; B22, 30%; and C124, 12%.
If the company has fixed costs of $212,691, how many units of each model must the company sell in order to break even? (Round Per unit values to 2 decimal palces, e.g. 15.25 and final answers to 0 decimal places, e.g. 5,275.)
Explanation / Answer
Contribution margin/unit=Sales-Variable costs
Contribution margin for :A12=(60-41)=$19
B22=(101-74)=$27
C124=(415-309)=$106
Hence weighted Contribution margin=(19*0.58)+(27*0.3)+(106*0.12)=$31.84
Hence Total breakeven sales=Fixed cost/Weighted Contribution margin
=(212691/31.84)=6680 units(Approx).
Model Units A12(6680*0.58) 3874 UNITS B22(6680*0.3) 2004 UNITS C124(6680*0.12) 802 UNITS(APPROX).Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.