The amplitude of the driving force is 0.554 N and the amplitude of the oscillato
ID: 251825 • Letter: T
Question
The amplitude of the driving force is 0.554 N and the amplitude of the oscillator's steady-state motion in response to this driving force is 0.812 m. What is the oscillator's damping constant?
Engineers can determine properties of a structure that is modeled as damped spring oscillator-such as a bridge-by applying a driving force to it. A weakly damped spring oscillator of mass 0.250 kg is driven by a sinusoidal force at the oscillator's resonance frequency of 33.4 Hz. Find the value of the spring constant. Number 11010.14 N/ m The amplitude of the driving force is 0.554 N and the amplitude of the oscillator's steady-state motion in response to this driving force is 0.812 m. What is the oscillator's damping constant? Number kg/sExplanation / Answer
If you have a damped oscillator of mass m with natural frequency Wo and damping constant z and you are forcing the oscillator with an external driving force
F(t) = Fo sin(W t)
the response of the system is
X(t) = Fo sin(W t + phi) / ( m H W)
where
H = sqrt ( ( 2 Wo z)^2 + ( (Wo^2 - W^2) / W )^2 )
and
phi = atan ( (Wo^2 - W^2) / ( 2 W Wo z) )
If W = Wo
H = 2 Wo z
and so
X(t) = Fo sin(Wo t + phi) / ( m 2 Wo^2 z)
The peak amplitude is
Xpealk = Fo / ( m 2 Wo^2 z)
z = Fo / ( m 2 Wo^2 Xpeak)
Wo = 2 pi 33.4 Hz = 209.752 Hz
z = 0.554 N / ( 0.250 kg (209.752 Hz)^2 0.812 m)
z = 6.20 10^-5 KG/SEC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.