Daybreak Corporation manufactures and sells two products: A and B. The operating
ID: 2518135 • Letter: D
Question
Daybreak Corporation manufactures and sells two products: A and B. The operating results of the company are as follows:
Product A
Product B
3,000
4,000
$12
$7
6
4
In addition, the company incurred total fixed costs in the amount of $10,000.
a.
Refer to Daybreak Corporation. How many total units would the company have needed to sell to break even?
333
1,111
2,333
3,332
b.
Refer to Daybreak Corporation. If the company had sold a total of 10,500 units, consistent with CVP assumptions, how many of those units would be Product B?
5,250
6,000
7,000
7,875
c.
Refer to Daybreak Corporation. How many units would the company need to sell to produce a before-tax profit of $20,000?
6,000
6,250
6,923
7,000
Product A
Product B
Sales in units3,000
4,000
Sales price per unit$12
$7
Variable costs per unit6
4
Explanation / Answer
a Sales mix: Product A 42.8571% Product B 57.1429% Weighted average unit contribution margin=(12-6)*42.8571%+(7-4)*57.1429%= $4.2857 Break even point =10000/4.2857 = 2333 b Units of product B = 10500*57.1429%= 6000 c Units to be sold=(10000+20000)/4.2857= 7000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.