PROBLEM1 Use the following normationto answer questions a. and b A company provi
ID: 2517890 • Letter: P
Question
PROBLEM1 Use the following normationto answer questions a. and b A company provides the following information about the total amount of a mixed cost for each month along with the number of units produced in each month. Month January February March April May Cost S580,000 $660,000 $550,000 S720,000 $540,000 Units produced 50,000 60,000 45,000 65,000 46,000 a. Using the high-low method of cost estimation, what is the variable cost per unit? b. Using the high-low method of cost estimation, what is the fixed cost in total?Explanation / Answer
Answer to Problem 1:
Answer a.
Highest units produced = 65,000
Highest Cost = $720,000
Lowest units produced = 45,000
Lowest Cost = $550,000
Variable Cost per unit = (Highest Cost - Lowest Cost) / (Highest units produced - Lowest units produced)
Variable Cost per unit = ($720,000 - $550,000) / (65,000 - 45,000)
Variable Cost per unit = $8.50
Answer b.
Fixed Costs = Highest Cost - Variable Cost per unit * Highest units produced
Fixed Costs = $720,000 - $8.50 * 65,000
Fixed Costs = $167,500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.