The following report is given for a factory. The company had a plan to make 500
ID: 2517802 • Letter: T
Question
The following report is given for a factory. The company had a plan to make 500 units of K for $1,200 (given below). However, the factory actually made 600 units of K and incurred $1,350 (as shown below). Production of Q Material (variable Labor (fixed) Total Cost Budget 500 units $500 $700 $1,200 Actual 600 units $750 $600 $1,350 The spending variance for all cost together is: A) S330, Favorable B) $150, Unfavorable C) $50, Unfavorable D) $10, Unfavorable 22. The following labor standards have been established for Product X Standard hours allowed for 1 unit of X. 6 hours S17.20 per hour The following data pertain to operations concerning the product for the last month; 8,100 hours, S17.45per hour $141,345 1.400 units Actual production units of X What is the direct labor rate variance for the month? A) $3,135 Favorable B) $2,025 Unfavorable C) S5,160 Favorable D) $137,497 Unfavorable Use the information given in the above question. What is the direct labor efficiency variance? A) $3,135 Favorable B) $2,025 Unfavorable C) $5,160 Favorable D) $137,497 Unfavorable 23.Explanation / Answer
.21. Spending variance is the difference between budgeted and actual cost.
Budgeted unit=500
Actual unit=600
Budgeted material cost for 500 units=$500
Budgeted material cost per unit=(500/500)=$1
Budgeted material cost for 600 units=600*$1=$600
Actual material cost for 600 units=$750
Spending Variance of materials =(750-600)=$150(Unfavourable)(Actual cost higher than budgeted)
Spending Variable of Labor (Fixed Costs)=(700-600)=$100 (Favourable)(Actual cost lower than budgeted)
Spending variance of all cost together=(100-150)=$50 unfavourable
Answer:
C). $50, unfavourable
.22.Direct Labor Rate Variance:
Direct Labor Rate variance=(Actual Labor hour)*(Standard Rate- Actual Rate)
Standard Rate=$17.20 per hour
Actual Rate=$17.45 per hour
Actual labor hour=8100
Direct labor Rate Variance=8100*(17.45-17.20)= $ 2,025 (Unfavourable) Actual rate is more than the standard rate
Answer:
B) $2,025Unfavourable
.23.Direct Labor Efficiency Variance=Standard Rate*(Standard Hour- Actual hour)
Standard rate=$17.20per hour
Standard Hour for 1400 units=1400*6=8400 hours
Actual hour=8100 hours
Direct Labor Efficiency Variance=17.2*(8400-8100)= $ 5,160 (Favourable) Actual hour is less than standard hours
Answer:
C) $5,160 Favourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.