Beta Company is preparing its annual profit plan. As part of its analysis of the
ID: 2517220 • Letter: B
Question
Beta Company is preparing its annual profit plan. As part of its analysis of the profitability of its customers management estmates that the $10,800 for sales support should be assigned to the individual customers from the information given as follows Customer A Customer B 200,000 Units Purchased Purchase order (annual) 100,000 12 What is the amount of the sales support costs that should be allocated to Customer A assuming Beta uses units purchased to compute activity-based costs? O $900 O $9.900 O $7.200 O $3.600 ORD: Study341Explanation / Answer
answer
$ 3600
total units purchased = 100000 + 200000
= 300000
total cost = 10800
unit rate to allocated cost = 10800 / 300000
= 0.036
cost allocated to customer A = 100000 * 0.036
= 3600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.