Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. Based upon the following data taken from the records of Bruce Inc., prepare a

ID: 2516532 • Letter: 4

Question

4. Based upon the following data taken from the records of Bruce Inc., prepare a contribution margin analysis report for the year ended December 31. For Year Ended December 31 Actual Planned Difference Increase Decrease $312.000 $325.000 (13.000) Sales Less: $169,200 $182,000 S(12,800) 39,000 $201600 $221,000 $(19.400) S110,400 $104,000 $6,400 Variable cost of goods sold Variable selling and administrative expenses 32,400 (6.600) Total Contribution margin Number of units sold 120,000 130,000 (10,000) Per unit: Sales price Variable cost of goods sold Variable selling and administrative expenses $ 2.60 1.41 0.27 $ 2.50 1.40 0.30 0.10 0.01 (0.03)

Explanation / Answer

Total sales = 130000 x 2.50                     =325000

Total Variable cost = 130000 x (1.4+0.3)   =221000

Contribution margin=sales-variable cost= 325000 - 221000 = 104000 Actual

Total sales=120000 x 2.60 =312000

Total variable cost=120000 x (1.41+0.27) =201600

Contribution margin = (312000 - 201600) = 110400

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote