Depreciation by Three Methods; Partial Years Perdue Company purchased equipment
ID: 2516459 • Letter: D
Question
Depreciation by Three Methods; Partial Years
Perdue Company purchased equipment on April 1 for $270,000. The equipment was expected to have a useful life of three years or 18,000 operating hours, and a residual value of $9,000. The equipment was used for 7,500 hours during Year 1, 5,500 hours in Year 2, 4,000 hours in Year 3, and 1,000 hours in Year 4.
Required:
Determine the amount of depreciation expense for the years ended December 31, Year 1, Year 2, Year 3, and Year 4, by (a) the straight-line method, (b) units-of-activity method, and (c) the double-declining-balance method.
Note: FOR DECLINING BALANCE ONLY, round the answer for each year to the nearest whole dollar.
a. Straight-line method
b. Units-of-activity method
c. Double-declining-balance Method
Year Amount Year 1 $ Year 2 $ Year 3 $ Year 4 $Explanation / Answer
Requirement a Straight Line Method of Depreciation Cost Depreciation Rate Annual Depreciation Expense Accumulated Depreciation Book Value Year 1 270,000 1/3 65,250 65,250 204,750 Year 2 270,000 1/3 87,000 152,250 117,750 Year 3 270,000 1/3 87,000 239,250 30,750 Year 4 270,000 1/3 21,750 261,000 9,000 261,000 Year 1 Depreciation Expense = (270,000-9000)X1/3 X9/12 =65,250 Year 2 to 3 Annual Depreciation Expense = (270,000-9000)X1/3 =87000 Year 4 Depreciation Expense = (270,000-9000)X1/3 X3/12 =21,750 Requirement b Units of Activity method of depreciation Cost hours used Depreciation Rate Annual Depreciation Expense Accumulated Depreciation Book Value Year 1 270,000 7,500 14.50 per Hour 108,750 108,750 161,250 Year 2 161,250 5,500 14.50 per Hour 79,750 188,500 81,500 Year 3 81,500 4,000 14.50 per Hour 58,000 246,500 23,500 Year 4 23,500 1,000 14.50 per Hour 14,500 261,000 9,000 18,000 261,000 Depreciation per unit =( 270,000-9000)/18000 = 14.50 per hour Requirement c Double Decline Method of Depreciation Cost Depreciation Rate Annual Depreciation Expense Accumulated Depreciation Book Value Year 1 270,000 2/3 135,000 135,000 135,000 Year 2 135,000 2/3 90,000 225,000 45,000 Year 3 45,000 2/3 30,000 255,000 15,000 Year 4 15,000 2/3 6,000 261,000 9,000 261,000 Depreciation rate = 2 X Straight line Depreciation rate = 2/3 Year 1 Depreciation Expense = 270,000X2/3X9/12 =135000 Year 4 Depreciation Expense will subject to maximum allowable depreciation i.e, 261,000 Year 4 Depreciation allowable is $6,000 (15,000-9,000)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.