5. Gatewood Hills Corporation has three products X, Y, and Z. The company’s fixe
ID: 2516196 • Letter: 5
Question
5. Gatewood Hills Corporation has three products X, Y, and Z. The company’s fixed costs are $69,000. The sales mix for its products are 3 units of X, 4 units of Y, and 1 unit of Z. Information about the three products follows:
X
Y
Z
Projected sales in dollars
$192,000
$192,000
$64,000
Selling price per unit
$40
$30
$40
Contribution margin ratio
30%
35%
35%
Calculate the company's break-even point in composite units and sales dollars. (Hint: You will need to calculate the selling price of a composite unit and CM of a composite unit to calculate the break-even point in composite units. (2 points)
(b) Calculate the number of units of each individual product to be sold at the break-even point. (Check: At break-even point you should have 2,250 units of product X.
X
Y
Z
Projected sales in dollars
$192,000
$192,000
$64,000
Selling price per unit
$40
$30
$40
Contribution margin ratio
30%
35%
35%
Explanation / Answer
Calculation of company's break even point: Contribution margin of a composite unit= (40*0.30*3/8)+(30*0.35*4/8)+(40*0.35*1/8) =4.5+5.25+1.75=$11.5 Selling price of a composite unit= (40*3/8)+(30*4/8)+(40*1/8)=15+15+5=$35 Break even point (in units)=Fixed cost/contribution margin =69000/11.5= 6000 units Break even point in units=6000 units Break even point in sales dollar= 6000*35=$210000 Break even point in sales dollar=$210000 (b) Calculation of number of unit of each product to break even: Units of X= 6000*3/8=2250 units Units of Y= 6000*4/8= 3000 units Units of Z= 6000*1/8= 750 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.