The following data are the actual results for Marvelous Marshmallow Company for
ID: 2516013 • Letter: T
Question
The following data are the actual results for Marvelous Marshmallow Company for October Actual output Actual variable overhead Actual fixed overhead Actual machine time 12,000 cases $422,000 110,000 40,100 machine hours Standard cost and budget information for Marvelous Marshmallow Company follows: Standard variable-overhead rate Standard quantity of machine hours Budgeted fixed overhead Budgeted output $ 10.00 per machine hour 3 hours per case of marshmallows $108,000 per month 18,000 cases per monthExplanation / Answer
SOLUTION
1. Variable overhead spending variance = Actual Variable overhead - (Actual hour * Standard variable rate)
= $422,000 - (40,100 * $10)
= $422,000 - $401,000
= $21,000 (U)
2. Variable-overhead efficiency variance = Standard variable rate * (Actual Hours - Standard hours)
= $10 * (40,100 - 36,000)
= $41,000 (U)
Standard hours = 12,000 cases * 3 hours = 36,000 hours
3. Fixed-overhead budget variance = Actual fixed overhead - Budgeted fixed overhead
= $110,000 - $108,000
= $2,000 (U)
4. Fixed-overhead volume variance = Budgeted fixed overhead - Applied fixed overhead
= $108,000 - $100,800
= $7,200 (U)
Applied fixed overhead = Pre-determined Fixed over head rate *Standard allowed hours
= $2.8 * 36,000 = $100,800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.