A 257-g lead ball at a temperature of 78.5° C is placed in a light calorimeter c
ID: 251599 • Letter: A
Question
A 257-g lead ball at a temperature of 78.5° C is placed in a light calorimeter containing 178 g of water at 24.5° C. Find the equilibrium temperature of the system.
______° C
This is what I did but I got it wrong.. Not sure what I did wrong.
Heat gain = heat loss
( mass of water ) ( Sp heat of water) ( T - T of water ) = (mass of lead ) ( sp heat of lead ) ( T of lead - T )
Where T = equilibrium Temp.
substituting values;
( 178 ) ( 4.184 ) ( T - 24.5 ) = ( 257 ) ( 0.128 ) ( 78.5 - T )
744.75*T -18246.424 = 2582.336-32.896 *T
solving for T
T= 20828.76/711.854
T= 29.25
Explanation / Answer
257 * 0.125(78.5 – T) = 178* 4.18 ( T – 24.5 )
84.2 – T = 23.2T – 567.4
651.6 = 24.2 T
T = 26.9o C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.