Save Question 22 (3 points) Perch Company reported the following purchases and s
ID: 2515818 • Letter: S
Question
Save Question 22 (3 points) Perch Company reported the following purchases and sales for its only product. Perch uses a perpetual inventory system. Determine the cost assigned to cost of goods sold using LIFO. lave 150 pmitsS10.00 0 Sales 100 units 1) $2,260 2) $3,180 3) $1,860 4) $3,580 Save Question 23 (3 points) Use the following information for Razor Company to compute inventory turnover for 2011. 2011 2010 Eading 1) 8.33 2) 5.00 3) 495 4) 4.54 Save B Question 24 (3 points) The sales journal is used for recordingExplanation / Answer
22) Cost of goods sold under LIFO perpetual method = (140*12+100*13+50*12) = 3580
so answer is 4) $3580
23) Inventory turnover :
Average inventory = (77700+79380)/2 = 78540
Inventory turnover = 388500/78540 = 4.95
so answer is 3) 4.95
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.