Saved He Lin Corporation has a single product whose selling price is $134 per un
ID: 2515660 • Letter: S
Question
Saved He Lin Corporation has a single product whose selling price is $134 per unit and whose variable expense is $67 per unit The company's monthly fixed expense is $31,750. Required 1. Calculate the unit sales needed to attain a target profit of $8,450. (Do not round intermediate calculations.) 2. Calculate the dollar sales needed to attain a target profit of $9,700. (Round your intermediate calculations to the nearest whole number.) kipped 1. Units sales to attain target profit 2. Dolar sales to attain target prof eBook Hint Print ReferencesExplanation / Answer
SOLUTION
8.
(A) Contribution margin = Sales price - Variable cost
= $134 - $67 = $67
Unit Sales = (Fixed costs + Targer profits) / Contribution margin
= ($31,750 + $8,450) / $67
= $40,200 / $67
= 600 units
(B) Contribution margin ratio = Contribution margin / Sales price * 100
= $67 / $134 * 100= 50%
Dollar Sales = (Fixed costs + Targer profits) / Contribution margin ratio
= ($31,750 + $9,700) / 50%
= $82,900
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.