Brief Exercise 9-8 Sandhill Co. sells office equipment on luly 31, 2017, for s23
ID: 2515236 • Letter: B
Question
Brief Exercise 9-8 Sandhill Co. sells office equipment on luly 31, 2017, for s23,500 cash. The office equipment originally cost $75,080 and as of January 1, 2017, had accumulated depreciation of $41,850. Depreciation for the first 7 months of 2017 is $3,850. Prepare the journal entries to (a) update deprecation to July 31, 2017, and (b) record the sale of the equipment. (Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter O for the amounts.) No. Account Titles and Explanation Debit CreditExplanation / Answer
Depreciation entry to update depreciation for 7 months
Depreciation $3,850
Accumulated Depreciation $3,850
(Being depreciation charged for 7 months)
Accumulated Depreciation
= Total accumulated depreciation at the beginning of 2017 + Depreciation for 7 months
= $41,850 + $3,850
= $ 45,700
Book value of the asset on date of Sale
= Cost – Accumulated depreciation on date of Sale
= $75,080 - $45,700
= $ 29,380
Loss on Sale of equipment
= Book value – Sales price
= $ 29,380 - $23,500
= $ 5,880
Journal Entry for Sale
Accumulated Depreciation $45,700
Loss on Sale of equipment $5,880
Cash $23,500
Office Equipment $75,080
(Being equipment sold at a loss)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.