The Hartford Symphony Guild is planning its annual dinner-dance. The dinner-danc
ID: 2514256 • Letter: T
Question
The Hartford Symphony Guild is planning its annual dinner-dance. The dinner-dance committee has assembled the following expected costs for the event:
30
3
1,260
630
1,260
3,150
The committee members would like to charge $54 per person for the evening’s activities.
Exercise 5-16 Part 1
Required:
1. What is the break-even point for the dinner-dance (in terms of the number of persons who must attend)?
2. Assume that last year only 200 persons attended the dinner-dance. If the same number attend this year, what price per ticket must be charged in order to break even?
Dinner (per person) $30
Favors and program (per person) $3
Band $1,260
Rental of ballroom $630
Professional entertainment during intermission $1,260
Tickets and advertising $3,150
Explanation / Answer
a) Break even = Fixed cost/contribution margin per unit
= 6300/(54-33)
Break even = 300 persons
b) Break even = Fixed cost/Contribution margin per unit
200 = 6300/(X-33)
200X-6600 = 6300
X = 64.50 per ticket
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.