PROBLEMS-SET B LO3, 4, 5 P10-1B. Caleulate Variances The following summary data
ID: 2513921 • Letter: P
Question
PROBLEMS-SET B LO3, 4, 5 P10-1B. Caleulate Variances The following summary data relate to the operations of Randolph Company for July, during which 4,500 finished units were produced: Standard Total Total Unit Costs Costs Direct material: $5.40 $ 28.200 Direct labor: 10.24 47,500 Variable overhead: 6.00 Actual . .. Total 30,100 $105,800 $21.64 Required Determine the following variances and indicate whether each is favorable or unfavorable: a. Materials price variance and efficiency variance b. Labor rate variance and efficiency variance c. Variable overhead spending variance and efficiency varianceExplanation / Answer
Answer a.
Materials Price Variance:
Actual Materials Cost = $28,200
Actual Quantity = 3,000 lbs
Standard Materials Rate = $9.00 per lb
Materials Price Variance = Actual Materials Cost - Actual Quantity * Standard Materials Rate
Materials Price Variance = $28,200 - 3,000 * $9.00
Materials Price Variance = $1,200 Unfavorable
Materials Efficiency Variance:
Standard Quantity = Standard Quantity per unit * Actual units
Standard Quantity = 0.60 lb * 4,500
Standard Quantity = 2,700 lbs
Standard Materials Rate = $9.00 per lb
Actual Quantity = 3,000 lbs
Materials Efficiency Variance = Standard Materials Rate * (Actual Quantity - Standard Quantity)
Materials Efficiency Variance = $9.00 * (3,000 - 2,700)
Materials Efficiency Variance = $2,700 Unfavorable
Answer b.
Labor Rate Variance:
Actual Labor Cost = $47,500
Actual hours = 3,800 hours
Standard Labor Rate = $12.80 per hour
Labor Rate Variance = Actual Labor Cost - Actual hours * Standard Labor Rate
Labor Rate Variance = $47,500 - 3,800 * $12.80
Labor Rate Variance = $1,140 Favorable
Labor Efficiency Variance:
Standard hours = Standard hours per unit * Actual units
Standard hours = 0.80 hour * 4,500
Standard hours = 3,600
Standard Labor Rate = $12.80 per hour
Actual hours = 3,800
Labor Efficiency Variance = Standard Labor Rate * (Actual hours - Standard hours)
Labor Efficiency Variance = $12.80 * (3,800 - 3,600)
Labor Efficiency Variance = $2,560 Unfavorable
Answer c.
Variable Overhead Spending Variance:
Actual Variable Overhead Cost = $30,100
Actual hours = 3,800 hours
Standard Variable Overhead Rate = $7.50 per hour
Variable Overhead Spending Variance = Actual Variable Overhead Cost - Actual hours * Standard Variable Overhead Rate
Variable Overhead Spending Variance = $30,100 - 3,800 * $7.50
Variable Overhead Spending Variance = $1,600 Unfavorable
Variable Overhead Efficiency Variance:
Standard hours = Standard hours per unit * Actual units
Standard hours = 0.80 hour * 4,500
Standard hours = 3,600
Standard Variable Overhead Rate = $7.50 per hour
Actual hours = 3,800
Variable Overhead Efficiency Variance = Standard Variable Overhead Rate * (Actual hours - Standard hours)
Variable Overhead Efficiency Variance = $7.50 * (3,800 - 3,600)
Variable Overhead Efficiency Variance = $1,500 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.