At the end of the year, a company offered to buy 4,780 units of a product from X
ID: 2512836 • Letter: A
Question
At the end of the year, a company offered to buy 4,780 units of a product from X Company for a special price of $12.00 each instead of the company's regular price. The following information relates to the 63,900 units of the product that X Company has already made and sold to its regular customers:
The special order product has some unique features that will require additional material costs of $0.75 per unit and the rental of special equipment for $3,500.
5. Profit on the special order would be
6. The marketing manager thinks that if X Company accepts the special order, regular customers will be lost, with demand falling by 950 units. This loss in sales will cause firm profits to fall by
Explanation / Answer
Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer Statementshowing Computations Paticulars Amount Revenue from special order = 4780 * 12 57,360.00 Less Costs: Variable cost of goods sold= 4780 * 6.23 29,779.40 Variable Selling and Administrative Costs = 4780 * 1.43 6,835.40 Additional material costs = 4780 * .75 3,585.00 Rental of special equipment 3,500.00 Total Variable costs 43,699.80 Profit on the special order 13,660.20 6) Revenue from 950 Units = 950*19 18,050.00 Variable cost of goods sold = 950 * 6.23 5,918.50 Variable selling and admin exp = 950*1.43 1,358.50 Total Variable costs 7,277.00 loss in sales will cause firm profits to fall by 18050 - 7277 10,773.00
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.