Providing for Doubtful Accounts At the end of the current year, the accounts rec
ID: 2512554 • Letter: P
Question
Providing for Doubtful Accounts
At the end of the current year, the accounts receivable account has a debit balance of $918,000 and sales for the year total $10,400,000.
The allowance account before adjustment has a credit balance of $12,400. Bad debt expense is estimated at 3/4 of 1% of sales.
The allowance account before adjustment has a credit balance of $12,400. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $39,700.
The allowance account before adjustment has a debit balance of $8,200. Bad debt expense is estimated at 1/2 of 1% of sales.
The allowance account before adjustment has a debit balance of $8,200. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $68,100.
Determine the amount of the adjusting entry to provide for doubtful accounts under each of the assumptions (a through d) listed above.
a. $ b. $ c. $ d. $Explanation / Answer
a 78000 =10400000*0.75% b 27300 =39700-12400 c 52000 =10400000*0.5% d 76300 =68100+8200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.