Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dawson Toys, Ltd., produces a toy called the Maze. The company has recently esta

ID: 2512544 • Letter: D

Question

Dawson Toys, Ltd., produces a toy called the Maze. The company has recently established a standard cost system to help control costs and has established the following standards for the Maze toy: Direct materials: 7 microns per toy at $0.33 per micron Direct labor: 1.5 hours per toy at $7.20 per hour During July, the company produced 4,900 Maze toys. Production data for the month on the toy follow: Direct materials: 73,000 microns were purchased at a cost of $0.30 per micron. 30,125 of these microns were still in inventory at the end of the month. Direct labor: 7,850 direct labor-hours were worked at a cost of $61,230 Required: 1. Compute the following variances for July: (Do not round intermediate calculations. Round final answer to the nearest whole dollar. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance).) a. The materials price and quantity variances. Material price variance Material quantity variance

Explanation / Answer

a Materials price variance=73000*(0.30-0.33)= $2190 F Materials quantity variance=0.33*(42875-4900*7)= $2830 U b Labor rate variance=61230-(7850*7.2)= $4710 U Labor efficiency variance=7.2*(7850-4900*1.5)= $3600 U

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote