Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On August 1, 2017, Missouri Corporation issued $10 million of 8% nonconvertible

ID: 2512427 • Letter: O

Question

On August 1, 2017, Missouri Corporation issued $10 million of 8% nonconvertible bonds at 104. The bonds mature in 20 years. Each $1,000 bond was issued with 20 detachable stock warrants. Each warrant entitles the holder to purchase, for $50, one share of Missouri Corporation’s $1 par common stock. On August 1, 2017, the market value per share for Missouri’s stock was $46 and the market value of each warrant was $6. The market price of the bonds cannot be clearly determined. Total proceeds allocated to the stock warrants are:

Please explain and show work.

A) $1,200,000 B) $200,000 C) $400,000 D) $460,000

Explanation / Answer

Solution:

Nos of bond issued = $10,000,000 / 1000 = 10000 bonds

Nos of stock warrants issued = 10000*20 = 200000

Market value of warrant = $6

Therefore proceeds allocated to stock warrants = 200000 * $6 = $1,200,000

Hence option A is correct.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote