What are the right answers and why?? NM 5, 000 to have it shioped to the factory
ID: 2512264 • Letter: W
Question
What are the right answers and why??
NM 5, 000 to have it shioped to the factory. They paid $22,500 in sales tax and $4,5 hecoa roperty taxes. An additional $45,000 was spent on installation and testg 500 spent $28,000 on repairs and $6,000 on insurance the first year it was What amount should Donaldson Corp capitalize for this equipment? equipment costing $630,000 and paid an additions 1. Donaldson Corp $35 in annual A. $771,000 $737,000 $732,500 D. $630,000 A machine has a cost of $65,000, an estimated residual value of $15 d on a straight-line for accumulated estimated useful life of ten years. The machine is being depreciate d of the second year, what amount will be reported oc depreciation? A. $13,000 B$10,000 C. $6,500 D. $5,000 3. Stevenson, Inc. purchased a machine for $230,000 on September 1, 2017. The estimated service life is eight years with a $20,000 residual value. Stevenson records artial-year depreciation based o pense for the year ended December 31, 2017, using straight-line depreciation, is: n the number of months in service. Depreciation $6,563 $8,750 $9,583 $26,250
Explanation / Answer
1 Ans must be C. $732500. It includes Cost of machinery + Shipping cost + Sales cost + Installation and testing cost = 630000+35000+22500+45000 = $ 732500. Repair & Insurance cost are to be capitalised as it is revenue in nature. Also Property tax should not be capitalised as it is not related to machinery but I not confident about it, that in what sense it is provided.
2 Ans is B. $10000. Dep is calculated as (65000-15000)/10 = 5000 SLM. At the end of 2 year, accumulated depreciation would be 5000+5000= $10000.
3 Ans is B. $8750. Dep is calculated as (230000-20000)/8 = 26250. For the year ended Dec 31, 2017 it is calculated as 26250X4/12= 8750.
4 Ans must be D. $712700. It is calculated as Cost of land - Sale of scrap + Demolition of old building + Labellling cost + Title Insurance + Back Property Tax. = 650000-10000+35000+17500+3500+16700 = $712700. Current Year Property tax should not be included as it of recurring nature.
5 Ans is A. $12000. It is calculated as Cost of Machine - Accumulated Depreciation = 78000-42000 = $36000 it is W.D.V of the machine. which is sold as $ 24000. Then the loss is 36000-24000= $12000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.