Allocation of Package Purchase Price Tamock Company purchased a plant from one o
ID: 2512037 • Letter: A
Question
Allocation of Package Purchase Price Tamock Company purchased a plant from one of its suppliers. The $950.000 purchase price included the land, a building, and factory machinery. Tamock also paid $5.000 in legal fees to negotiate the purchase of th- plant. An appraisal showed the following values for the items purchased: Assessed Value Property Land Building Machinery $126,000 36,000 288,000 5900,000 Total Using the assessed value as a guide, allocate the total purchase price of the plant to the land, building, and machinery accounts in Tamock Company's records Allocation of Asset Purchase Price Land Building Machinery TotalExplanation / Answer
Cost of plant = 950000 + 5000 = 955000
Allocation to land = 126000 / 900000 * 955000 = 133700
Allocation to Building = 486000 / 900000 * 955000 = 515700
Allocation to Machinery = 288000 / 900000 * 955000 = 305600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.