You toss a racquetball directly upward and then catch it at the same height you
ID: 251196 • Letter: Y
Question
You toss a racquetball directly upward and then catch it at the same height you released it 1.56 s later. Assume air resistance is negligible. What is the acceleration of the ball while it is moving upward? Magnitude m/s^2 direction What is the acceleration of the ball while it is moving downward? magnitude m/s^2 direction What is the acceleration of the ball while it is at its maximum height? magnitude m/s^2 direction What is the velocity of the ball when it reaches its maximum height? magnitude m/s direction What is the initial velocity of the ball? magnitude m/s direction what is the maximum height that the ball reaches? mExplanation / Answer
The Maximum Height the ball reaches is
S = ut+1/2 gt^2
Where t is the time taken to reach maximum height, t = 1.56/2 = 0.78 seconds
S = 7.64*0.78+ 1/2*9.81*0.78^2
S = 8.943 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.