4. Use the information below to determine the sales revenue, cost of goods sold
ID: 2510729 • Letter: 4
Question
4. Use the information below to determine the sales revenue, cost of goods sold and gross profit that would be reported for the company related to the July 18 sale assuming the company uses AVERAGE COST, FIFO and LIFO inventory valuation and a perpetual inventory system. June 25: July 5: July 22: July 18: Purchased 250 units at $13 per unit. Purchased 100 units at $17 per unit. Purchased 50 units at $20 per unit. Sold 82 units at $22 per unit. AVE COST FIFO LIFO Revenue Cost of Goods Sold Gross ProfitExplanation / Answer
Ave Cost
FIFO
LIFO
Revenue
1,804
1,804
1,804
Cost of Goods Sold
1,219.75
1,066
1,544
Gross Profit
584.25
738
260
Revenue on all basis = 82 units * $22 per unit
= $1,804
Average Cost Basis
Cost per unit= {250*13 + 100*17 + 50*20} / 400
= 5,950 / 400
= 14.875
Cost of Goods Sold= 14.875*82units = $1,219.75
FIFO Basis
Cost of 82 units will represent first 82 units out of the stock of 100 units bought @ 13 per unit
Cost of goods sold = 13*82units = 1,066
LIFO Basis
Cost of 82 units sold will represent the last bought stocks.
Thus Cost of Goods sold = 50units*$20per unit + 32units*$17per unit
= 1,000 + 544
= 1,544
Ave Cost
FIFO
LIFO
Revenue
1,804
1,804
1,804
Cost of Goods Sold
1,219.75
1,066
1,544
Gross Profit
584.25
738
260
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.