Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

53% [) Wed 2:09 PM Bookmarks People Window Help CengageNOWv2 I Online teaching a

ID: 2510540 • Letter: 5

Question

53% [) Wed 2:09 PM Bookmarks People Window Help CengageNOWv2 I Online teaching and learning resource from Cengage Learning -false gnment/takeAssignmentMain.do?invoker&ta; Problem 8-1 Baker Company produced 30,000 units and sold 28,000 units in 2011. Beginning inventory was zero. During the period, the following costs were incurred Indirect labor (variable) Indirect materials (variable) Other variable overhead Fixed manufacturing overhead Flxed administrative expenses Fixed selling expenses Variable selling expenses, per unit Direct labor, per unit Direct materials, per unit Required: Compute the dollar amount of ending inventory using: $60,000 30,000 90,000 180,000 150,000 120,000 40 80 20 Ending Inventory A. Absorption costing B. Variable costing Previous Next Check My Work 4

Explanation / Answer

Variable overhead per unit=(60000+30000+90000)/30000= $6 Fixed manufacturing overhead per unit=180000/30000=$6 A Ending inventory Absorption costing 224000 =2000*(80+20+6+6) Variable costing 212000 =2000*(80+20+6)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote