For 10 Pts: Henry Corp. sells a single product. Budgeted sales are 32,000 units;
ID: 2510515 • Letter: F
Question
For 10 Pts: Henry Corp. sells a single product. Budgeted sales are 32,000 units; estimated beginning inventory is 10,000 units; and desired ending inventory is 9,000 units. Given the quantities of direct materials expected to be used for each unit of finished product below, what is the amount of direct material Y purchased during the year? Material X Material Y Material Z .50 lb. per unit @ $.75 per pound 70 lb. per unit @ $1.20 per pound 1.00 lb. per unit 1.00 per pound A. $37,200 B. $26,880 C. $27,720 D. $26,040 16 99Explanation / Answer
Production required
= Sales + Closing Inventory – Opening Inventory
= 32,000 + 9,000 – 10,000
= 31,000 units
Quantity of material Y required
= Production x Material Y required per unit
= 31,000 x 0.70
= 21,700 pounds
So, Value of material Y required
= Quantity required x Rate
= 21,700 x $1.20
= $ 26,040
So, as per above calculations, option D is the correct option
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.