Brief Exercise 9-10 Suppose in its 2017 annual report that McDonald\'s Corporati
ID: 2510413 • Letter: B
Question
Brief Exercise 9-10 Suppose in its 2017 annual report that McDonald's Corporation reports beginning total assets of $29.25 billion, ending total assets of $31.20 billion, net sales of $21.50 billion, and net income of $4.00 billion. (a) Compute McDonald's return on assets. (Round return on assets to 2 decimal places, e.g 5.12%.) McDonald's return on assets 15.11% (b) Compute McDonald's asset turnover. (Round asset turnover to 2 decimal places, e.g. 5.12.) McDonald's asset turnover times LINK TO TEXT INTERACTIVE TUTORIALExplanation / Answer
(a) Return on assets = $4.00 / [($29.25 + $31.20) / 2] = 13.23%
(b) Asset turnover = $21.50 / [($29.25 + $31.20) / 2] = 0.71 times
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.