CALCULATOR | | PRINTER VERSION | ?BACK NEXT Exercise 18-10 (Part Level Submissio
ID: 2509328 • Letter: C
Question
CALCULATOR | | PRINTER VERSION | ?BACK NEXT Exercise 18-10 (Part Level Submission) In the month of March, Style Salon services 630 clients at an average price of $ 1 fixed costs were $ 28,032 and variable costs were 60 % of sales. 60. During the month, Determine the contribution margin in dollars, per unit, and as a ratio. (Round answers to O decimal places, e.g. 1,225.) Contribution margin Contribution margin per unit s Contribution margin ratio Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work LINK TO TEXT VIDEO: APPLIED SKILLSExplanation / Answer
(a)Contribution Margin
Sale Price per unit = $160 per unit
Variable Cost per unit = $160*60% = $96 per unit
Contribution margin per unit = $160 - $96 = $64 per unit
Contribution Margin = 630 * $64
= $40,320
(b) Contribution margin per unit = $64 per unit
(c)Contribution Margin Ratio = ( $64 / $160 ) * 100 = 40%
Or
100% - Variable cost ratio = 100% - 60% = 40%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.