Trew Company plans to issue bonds with a face value of $908,500 and a coupon rat
ID: 2508819 • Letter: T
Question
Trew Company plans to issue bonds with a face value of $908,500 and a coupon rate of 6 percent. The bonds will mature in 10 years and pay interest semiannually every June 30 and December 31. All of the bonds are sold on January 1 of this year. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, and PVA of $1) (Use the appropriate factor(s) from the tables provided. Round your final answers to nearest whole dollar amount.)
Determine the issuance price of the bonds assuming an annual market rate of interest of 7.5 percent.
Explanation / Answer
PVIFA Factor at I=3.75% and N=20 = 13.89620
PV of $1 at I=3.75% and N=20 = 0.47889
Interest semiannually = 27,255
Issuance price of the bonds = (27255*13.89620)+(908500*0.47889) = $812,812.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.