18) Na vida Corporation collects 30% of a month\'s sales in the month of sale 55
ID: 2508371 • Letter: 1
Question
18) Na vida Corporation collects 30% of a month's sales in the month of sale 55% in the month following sale, and 10% in the second month following sale. Given t sales are uncollectible. Budgeted sales for the upcoming four months are as follows: he past experience, the company has found that 5% of their August budgeted sales September budgeted sales October budgeted sales November budgeted sales $300,000 $280,000 $330,000 $260,000 The amount of cash that will be collected in November is budgeted to be A) $291,500 B) $78,000. C) $287,500. D) $283,000.Explanation / Answer
Answer
Ans. is C. $287500
The amount of cash that will be collected in november is budgeted to be:
For the month = 30%*260000 =78000
For the following month = 55%*330000 =181500
For the second following month = 10%*280000 =28000
Total collection =$287500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.