Exercise 9-10 Sheffield Corp. owns equipment that cost $62,900 when purchased on
ID: 2508102 • Letter: E
Question
Exercise 9-10 Sheffield Corp. owns equipment that cost $62,900 when purchased on January 1 method based on an estimated salvage value of s4,700 and an estimated useful life of S 2016. It has been depreciated using the straight-line years. Prepare Shefield Corp's journal entries to record the sale of the equipment in these four titles are automatically Indented when amount Is e.g.125. If no entry is required, select "No Entry" for the account tities and enter o for the amounts.) situations. (Credit account entered. Do not indent manually, Round answers to 0 decimal places (a) Sold for $29,920 on January 1, 2019 (D) Sold for $29,920 on May 1, 2019. (c) Sold for $11,000 on January 1, 2019 (d) Sold for $11,000 on October 1, 2019 No. Account Titles and Explanation Debit Credit (To record depreciation) (To record sale of equipment) To record sale of equipment) Question Attempts: 0 of s usedExplanation / Answer
No.
Accounts Title and Explanation
Debit
Credit
(a).
Cash
$29920
Accumulated depreciation
$34920
Equipment
$62900
Gain on sale of equipment
$1920
(For recording of sale of equipment)
(b).
Depreciation expense
$3880
Accumulated depreciation
$3880
(For recording depreciation expense from January1 to May 1, 2019)
Cash
$29920
Accumulated depreciation
$38800
Equipment
$62900
Gain on sale of equipment
$5820
(For recording of sale of equipment)
(c).
Cash
$11000
Accumulated depreciation
$34920
Loss on sale of equipment
$16980
Equipment
$62900
(For recording sale of equipment)
(d).
Depreciation expense
$8730
Accumulated depreciation
$8730
(For recording depreciation expense from January 1 to October 1, 2019)
Cash
$11000
Accumulated depreciation
$43650
Loss on sale of equipment
$8250
Equipment
$62900
(For recording sale of equipment)
Working Note;
Annual depreciation will be calculated as follow;
($62900 – $4700) / 5 = $11640
(a). Accumulated depreciation from January 1, 2016 to January 1, 2019;
($11640 * 3) = $34920
Gain on sale will be calculated as follow;
($34920 + $29920 – $62900) = $1920
(b). Accumulated depreciation from January 1, 2016 to May 1, 2019;
($11640 * 3) + ($11640 * 4 / 12) = $38800
Gain on sale will be calculated as follow;
($38800 + $29920 – $62900) = $5820
(c). Accumulated depreciation from January 1, 2016 to January 1, 2019;
($11640 * 3) = $34920
Loss on sale will be calculated as follow;
($34920 + $11000 – $62900) = $16980
(d). Accumulated depreciation from January 1, 2016 to October 1, 2019;
($11640 * 3) + ($11640 * 9 / 12) = $43650
Loss on sale will be calculated as follow;
($43650 + $11000 – $62900) = $8250
No.
Accounts Title and Explanation
Debit
Credit
(a).
Cash
$29920
Accumulated depreciation
$34920
Equipment
$62900
Gain on sale of equipment
$1920
(For recording of sale of equipment)
(b).
Depreciation expense
$3880
Accumulated depreciation
$3880
(For recording depreciation expense from January1 to May 1, 2019)
Cash
$29920
Accumulated depreciation
$38800
Equipment
$62900
Gain on sale of equipment
$5820
(For recording of sale of equipment)
(c).
Cash
$11000
Accumulated depreciation
$34920
Loss on sale of equipment
$16980
Equipment
$62900
(For recording sale of equipment)
(d).
Depreciation expense
$8730
Accumulated depreciation
$8730
(For recording depreciation expense from January 1 to October 1, 2019)
Cash
$11000
Accumulated depreciation
$43650
Loss on sale of equipment
$8250
Equipment
$62900
(For recording sale of equipment)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.