James (investor) Corporation acquires 25% of the common shares of Heck (investee
ID: 2507818 • Letter: J
Question
James (investor) Corporation acquires 25% of the common shares of Heck (investee) Company for $200,000 on January 1, 2010. For 2010, Heck reports net income of $70,000 and paid dividends of $20,000.
Instructions
(a) Prepare the entries for these transactions in the space provided below.
(b) Compute the balance in the stock investment account.
(a)
Date
Account
Debit
Credit
(b)
Date
Account
Debit
Credit
Explanation / Answer
(a)Prepare the entries for these transactions in the space provided below.
January-1,2010
Debit STOCK INVESTMENT ACCOUNT [HECK COMPNAY] = 200000
Credit Cash = 200000
DEBIT CASH [20000*25%] = 5000
CREDIT DIVIDEND RECEIVED FROM HECK COMPANY = 5000
(b)Compute the balance in the stock investment account.
BALANCE IN STOCK INVESTMENT ACCOUNT = 200000+[25%OF(70000-20000)]
=200000+12500
=212500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.