On November 1, 2013, a $216,000, 9-month, nonintrest bearing note is issued at a
ID: 2507601 • Letter: O
Question
On November 1, 2013, a $216,000, 9-month, nonintrest bearing note is issued at a 10% discount rate.
Prepare the appropriate journal entry to record the issuance of the note.
1. Determine the effective intrest rate
2. Prepare the appropriate journal entry on December 31,2013, to record intrest on the note for the 2013 financial statements
3. Prepare the appropriate journal entry(s) on July 31,2014, to record intrest and the payment of the note.
Explanation / Answer
Interest portion=216000*10%
=$21600
Hence interest rate shall be=21600/(216000-21600)*100
=11.11%
Now effective interest rate shall be=(1.1111)^12/9
=11.10%
31 Dec Interest...Dr 21600
To Interest receivable 21600
31 July Cash....Dr 216000
To interest 21600
To bond 194400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.