Ellen\'s Antiques reported the following in its December 31, 2011, balance sheet
ID: 2507581 • Letter: E
Question
Ellen's Antiques reported the following in its December 31, 2011, balance sheet:
Equiptment 4,000,000
Accumulate Depreciation-equiptment 3,150,000
In a disclosure note, Ellen's indicates that it uses straight-line depreciation over eight years and estimates salvage value at 10% of cost.
Required: Compute the average age of Ellen's equipment at 12/31/2011.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Annual Depreciation = (Cost - Salvage Value)/Life of the Equipment = (4000000 - 10%*4000000)/8 = 450000
Average Age = Accumulated Depreciation/Annual Depreciation = 3150000/450000 = 7 Years
Answer is 7 Years.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.